středa – 26. květen 2010

Livorno - přístav - náš trajekt
  • temnou nocí na slunný jihozápad
  • sprcha po anglicku
  • první korzický zločin na břehu Le Golo

Během noční cesty přes Rakousko a Itálii se nic zvláštního nestalo. Jediný zásadnější okamžik je krátká intelektuální rozcvička nad automatem systému mýtných bran kousek za hranicemi Itálie. Nakonec je lehce šifroidní mašinka poražena a s platnou vstupenkou na italské dálnice jedem temnou nocí dál. Do Livorna přijíždíme před polednem a bez problémů nacházíme správný přístav i naše seřadiště na molu. Venku je vedro, betonová plocha přístavního mola je rozpálená jak kamna. Dáváme se do řeči s poblíž parkujícím kamioňákem Jiřím a taháme z něj informace o tom, jak je organizováno nalodění na trajekt, jak dlouho trvá cesta atd. Tou dobou se už naše loď pomalu blíží do přístavu, ale pokus o dokumentaci přístavních manévrů nám kazí místní námořníci. Slušně, ale důrazně, nás vyhazují zpět za bezpečnostní plot na seřadiště.

Vracíme se k autu a čekáme na povel k nalodění. Mezitím pozorujeme jak banda italských námořníků organizuje odjezd vracejících se korsických turistů z trajektu a dobře se bavíme. Možná by bylo lepší, kdyby to ti Italové neorganizovali vůbec. Výsledek jejich snažení je chaos o nějakém urychlení vykládky trajektu se nedá mluvit ani náhodou. Zhruba hodinu před oficiálním odpluvem dostáváme pokyn k nalodění a zmatek vesele pokračuje. Nakonec se ale dobré dílo podařilo a přesně ve 14:00 startuje trajekt motory. Během plavby nás kamionář Jiří prosí o pomoc při jednání s kapitánem lodi. Kamion mu poškodila uvolněná nájezdová rampa a potřebuje sepsat zprávu pro pojišťovnu. Naštěstí italská posádka umí anglicky a tak jednání není problém. Za chvíli máme byrokracii úspěšně za sebou a to nejlepší nakonec: Jiří nám za pomoc půjčuje klíče od své lodní kabiny – sprcha po celonoční cestě nemá chybu a pak už se jen válíme na posteli a plánujeme trasu po Korsice.

V 18:00 kotvíme v přístavu a připravujeme se na vylodění – to na Korsice organizují Francouzi a během pár minut už brázdíme ulice Bastie. Ve městě je příliš teplo a příliš mnoho turistů. Prohlídku zkracujeme na minimum a po mém neúspěšném pokusu koupit klobouk (prodávají jen šunty mejdinčajna) opouštíme město. Jedeme na sever údolím řeky Le Golo a zhruba 2 km za vesnicí Ponte Nuovo máme pro dnešek padla. Už jen večeře a spát. Stan nestavíme – je teplo a nechceme na sebe moc upozorňovat, kdoví komu to tady patří. Přespávání na divoko je na celé Korsice zakázáno.

koordináty noclehu:
42°28’25.71″S
9°15’21.88″V
165 m.n.m.
větší mapa

Napsat komentář