úterý – 1. červen 2010

Ajjacio - plaz
  • turistická letoviska nejsou nic pro nás
  • ploty všude kolem, díl I.
  • benzínka jen pro zvané

Tentokrát žádná noční či ranní návštěva krav, prasat či jiného dobytka. Zpětně budeme tenhle nocleh hodnotit velmi vysoko – dál už to bude horší. Po dvou dnech v kopcích se vracíme na západní pobřeží. Podle průvodce je návštěva Ajaccia nutnost. Za poslední dva dny si u nás průvodce, po debaklu s pláží v Porto a popisu Corte, trochu vylepšil pověst. No ale jeden nikdy neví… Na okraji města umýváme na benzínce auto. Na nárazníku máme blátivé stopy od divokých prasat a estét Roman asi nechce děsit turisty ve městě. Vzhledem k dalšímu průběhu dne to byla dobře utopená investice. Sice jsme se při  mytí pobavili (s návodem ve francouzštině to ani jinak nešlo), ale.. o tom později. Ajaccio je typické letovisko – hotely a mraky turistů. Ve městě je pevnost, ale na rozdíl od Calvi je pořád v provozu a není přístupná. Vůbec je tady na Korsice vojáků plno. Ještě že nehlídají turisty přespávající načerno v lese. Poprvé se koupu v moři. Pláž nic moc, voda taky ne, ale už jsem tady víc než týden a tak je čas. Pár metrů od pobřeží je moře krásně čisté, bohužel návrat na pláž znamená znovu prokrosit plovoucí fujky a žádná sprcha v dohledu. Pokračuje prohlídka města. Historické centrum je pěkné, ale zase nic extra. Další pláž je tak o 317% lepší: čistá voda, málo lidí, vlny… blbnem jak malí. A perlička na závěr – na pláži jsou sprchy a to zdarma! Vykoupaní a umytí očumujeme turistky a že je na co koukat. Nejvíc očumuje Sáťa, který to celé vyprovokoval, my jsme se přidali jen ze solidarity.

Večer jedeme na Bonifacio a následuje nekonečné a ke konci už i beznadějné hledání noclehu. Korsika se mění na zemi tisíce plotů, bran a ostnatého drátu. Během hledání si v mapě všímáme blízkého archeologického naleziště a plánujeme prohlídku. Odbočujeme z hlavní cesty a hledáme kudy k menhirům. Jenže i tady jsou všude kolem cesty ploty a tak menhiry odkládáme na příště. A právě tady zjišťujeme, že jsme tak trochu v pasti. Silnička po které jedeme je úzká, otáčet se na ní s kombíkem nevypadá moc reálně a tak nezbývá než jet dál. Podle mapy se má cesta po pár kilometrech stejně zase napojit na větší silnici. To jsem ale nevěděli do čeho lezeme. Cesta je pořád horší, díry v asfaltu se množí a potom, když už na silnici žádný asfalt není, je nahrazují vyjeté koleje v hlíně. Jedeme krokem po rozorané polňačce (v mapě má cesta pochopitelně stále stejné značení) a jak auto tak Roman trpí. Už ale musíme být jen kousek od místa, kde se napojíme na pořádnou asfaltku a tak jedem dál a třeba to projedeme… Nakonec to vzdáváme, otáčíme auto, dokud ještě má všechna kola, a jedeme zpátky. Kolik nám chybělo na křižovatku? 400 metrů? V tu chvíli nás míjí místní farmář v džípu s udiveným výrazem ve tváři. A pointa? Po hodině jsem zpět na odbočce, kde jsem původně opustili hlavní cestu a auto je pokryté vrstvou prachu. Ovšem pod ním, pod ním je krásně umyté. A menhir jsme neviděli.

Po několika hodinách, už skoro za tmy, končíme na pláži před městem Propriano. Z dálky nevypadá moc dobře, ale nakonec je to super místo. Na pláži už jsou jen rybáři. Chvíli po našem příjezdu parkují na příjezdové cestě další auta. Trochu to vypadá, jako by tady všichni hledali místo na přespání a naše auto vzali jako zárodek nového kempu. Znáte to… jak někde stojíte dost dlouho, začne se za vámi tvořit fronta. V autě už je zase bordel – pořádek v kufru ze včerejška neměl dlouhého trvání.

Už dlouho jsem nerýpal do Francouzů, takže si to teď musím vynahradit. Kousek od pláže je benzínka a nás dlouhé popojíždění při hledání noclehu dost vycucalo. Zkoušíme natankovat, ale výsledek veškerý žádný. Obsluha už je doma a stojan funguje jako samoobsluha. Aby to ale nebylo tak jednoduché, je návod k použití pochopitelně jen ve francouzštině. Na ovládacím panelu jde ke komunikaci zvolit angličtinu, ale automat si i tak dál jede ve fránině. Obrazovka po nás plive cizokrajné errory a nakonec nám jeden turista vysvětluje, že stojan žere jenom nějaké spešl francouzské karty. Co dodat…

koordináty noclehu:
41°41’3.42″S
8°55’2.69″V
0 m.n.m.
větší mapa

Napsat komentář