Ayutthaya

Tak si to zopakujme. Měli jsme tu Khmérskou říši a Sukhotaj. Následuje království Ayutthaya se stejnojmenným hlavním městem. V době největšího rozkvětu oplývalo hlavní město takovým množstvím chrámů, že sluneční paprsky odrážející se od pozlacených věží prý oslňovaly do vzdálenosti tří mil. Toť opět citát z průvodce. Dostalo jméno podle indického města Ayodha (nepřemožitelný). Celé město bylo vystavěno na síti kanálů, některé se dochovaly dodnes. V roce 1685 mělo milion obyvatel (zhruba 2x tolik co Londýn). Až do poloviny 17. století moc království rostla, čile se obchodovalo se západem, panovníci byli schopní politikové, kteří dokázali udržet nezávislost země po dlouhých 400 let. Než do země vtrhli barmánci.

Dnes se na tomto místě už nachází jakýsi hřbitov chrámů. Z polí se zvedají temné ruiny z načervenalého kamene jako výmluvní svědci zašlé slávy a s nimi kontrastuje moderní chrámová architektura.

V hostelu jsme si zapůjčili kola a pár ruin jsme obkroužili. Nejstarší a nejrušnější chrám ve městě Wat Phanan Choeng, který se zachoval, vyplňuje 19 metrů vysoká socha Budhy z roku 1324, z doby ještě před založením města.

Comments are closed.