Chiang Dao

Už bylo dost rozvalin, chrámů, městského rámusu, je načase opět vyrazit někam do přírody.

Přestože největší dominantou parku Chiang Dao je třetí nejvyšší vrchol Thajska (2225 m.n.m), místo zdolávání vrcholu jsme se rozhodli prozkoumat jeho útroby. Pod horou se táhne na 14 km dlouhý jeskynní systém, z toho přístupných je něco kolem 9,7 km, elektricky osvětlená část pak jenom úsek dlouhý 900 metrů. Do neosvětlených částí je možné si najmout průvodce, který vám bude po cestě svítit olejovou lampou. A nebo tak jako my, vyzbrojit se kvalitními ledkovými čelovkami.

Na jednom kratším úseku jsme nechali vydělat jednomu místňákovi, který s námi prolezl  3 jeskyně spojené úzkými nízkými prolejzačkami. Zatímco Thajec i s lampou se jenom skrčil, Pavlovi stačilo dřepnout a já slon (Franta) to musel zvládnout po břiše. Procházka s lampou měla jistě svoje kouzlo, zejména pak, když takových skupinek bylo více a jeskyní se tak táhnul takový osvětlený had. Blbý bylo, že se u toho špatně dýchalo.

Nebyli bychom spravní čeští chlapci, abychom se sami nevydali prozkoumat další části jeskyně, kór když nikdo další se k takovému „odvážnému¨ kroku neměl. Nasadili jsme tedy čelovky a vyrazili. Ještě jsme za sebou slyšeli hlas jednoho z průvodců, který na nás cosi pokřikuje, ale rozumějte mu.

Po pár stech metrech už z nás pěkně lil pot, z úst se nám kouřilo, ale přitom bylo děsný vedro. Po dalších pár sto metrech začala být v jeskyni mlha a ve světle čelovek se tu tam zablýskala očka ne moc hezkých, černých, nemalých pavouků. Konec tůry byl zpečeťen v momentě, kdy nám cestu zkřížil nehezký, barevný, cca. 2 metry dlouhý had. Nezbylo nám nic jiného, než se pěkně potichu otočit a cupitat zpět.

Vstup jeskyně se nachází v místě budhistického kláštera, což mimo jiné dokládá umně vytvořený vstupní portál.

A jelikož nám opět kleknul foťáček záznamníček, z útrob jeskyně nejsou žádná fota – smůla Věrko :-) .

One Response to “Chiang Dao”

  1. Lenka Z. napsal:

    Ten pruvodce rikal neco v tom smyslu, ze kdo se tu chlapi jednou zamoce, uz sa nevymoce a nedrazdite hada plamenem na cele!!! Nakonec dodal, ze komu nejni rady, tomu nejni pomoci a sel si po svych.
    Hezky fotky a prima strucny denik na rozdil od romanopiscu ze Zelandu :-) )