Chiang Mai

Je druhé největší město Thajska, přitom v něm žije 40-krát méně lidí než v Bangkoku. Město je proslavené množstvím chrámu jehož počet je prý stejný jako v hlavním městě. Jádro města je obehnáno vodními příkopy a místy zachovalými městskými hradbami. Nejedná se o žádný skanzen, ale o živou čtvrť, kde vše probíhá jako v jakémkoli jiném městě.

Nemá cenu zde psát všechny superlativy z průvodce, který se rozplývá nad každým Watem (chrámem), ty jsou vskutku moc pěkné, ale to jsou skoro v každém větším městě. Nevím, kde se stala chyba, ale nás město jako takové moc nenadchlo. Taxikáři a jiní dopravní naháněči byli oprsklejší, vlezlejší a víc oškubávající než jsme zažili v Bangkoku. Dívky lákající mlsné turisty do barů, aby zde utráceli za alkohol, se tu rojili jak komáři nad rýžovým polem v době dešťů. A pokud bychom absolvovali každou nabídnutou „hello massage“, byli bychom celý zmasírovaný už po pár metrech od hotelu. Farangů (cizinců) tu bylo požehnaně, takže asi na tomhle místě musí něco být, za co stojí tu trávit čas. My jsme to, bohužel, nenašli.

Za to okolí města je o poznání zajímavější. Cestovní kanceláře se tu předbíhají v nabídkách (ve směs jsou tedy všechny stejné) a farang zde může zažít ledacos. Od jednodeních výletů do okolních národních parků, plavení se na vorech, rafting, výletů na slonech do džungle, až po několikadenní výpravy do hor k „opuštěným“ horským kmenům, které dosud žijí tradičním způsobem života. To vše za těžký bahty (love, keš jak je libo). Těžko se to přiznává, ale též jsme si zaplatili jednodení výlet do národního parku Doi Inthanon, ale to jen proto, že za prvé není snadné se tam dostat (proč bylo psáno dříve) a po sečtení všech nákladů bychom to individuální cestou nepořídili levněji. Za to sami jsme vyrazili do Národního parku Doi Chiang Dao a Doi Suthep. O těchto výletech poreferujeme v samostaném článku.

One Response to “Chiang Mai”

  1. Věra Bartlová napsal:

    Ahoj kluci,

    Nečekejte, že budu číst Vaše dlouhé články, takže smůla.Vždy se dívám jen na obrázky – s tím slonem jste se evidentně nestačili skamarádit a mimochodem – Pavlovi to na zelené travičce před jezírkem moc sluší. Díky moc za skvělé fotky a zlomte vaz !!Věrka B.