Památky na staré Khméry

Khmerská říše byla jedna z největších říší Jihovýchodní Asie, která se nacházela na území dnešní Kambodže. Ve své době říše vládla i nad územím Laosu, Thajska a Vietnamu. Bylo zde vystavěno více jak 900 buddhistických chrámů. Asi nejvýznamnější památkou na Khmerskou říši je bezesporu Angkor, který se nachází v dnešní Kambodži, ale i v Thajsku lze nalézt odkazy na tuto slavnou říši.

Khao Phanom Rung se nachází nedaleko Surinu. Je umístěn na vrcholu vyhaslé sopky. Dnes je tato svatyně po sedmnácti letech pečlivé a namáhavé práce restaurátorů největší a nejzachovalejší kmérskou pamětihodností v Thajsku. K hlavnímu chrámu vede 200 metrů dlouhá dlážděná ulice zakončená několika stupni se schody, kterak tomuto místu dodává na velikosti, byť rozlohou zaujímá celkem malou oblast.

O 100 km na severovýchod se náchází Phimai. Památka představuje jeden z nejhezčích příkladů klasického khmerského stylu mimo území Kambodže. Narozdíl od Khao Phanom Rung nestojí bokem, ale je přímo umístěna do středu města.  Obdélníkové obvodové stěny mají rozměry 565×1030 metrů a jsou obehnány vodním příkopem. Hlavní věž v centru je bohatě zdobena hinduistickými a Mahyan Buddhistickými prvky a je vysoká 28 metrů.

3 Responses to “Památky na staré Khméry”

  1. Jen napsal:

    Olala :)

  2. Pavel a Alča napsal:

    Posíláme pozdravy do Thajska. Pěkné fotečky, jen tak dál…:)

  3. Mirka napsal:

    toto mi nieco pripomina. .. ;)