Park Khao Yai

Pokud chcete v Thajsku vidět zvířata ve svém přirozeném prostředí, jedinou možností je navštívit jeden z několika národních parků, kterých je dnes více jak 50.

My jsme si vybrali ten nejstarší, navíc je po cestě do Surinu, kam jsme měli dále namířeno. Park se rozkládá na ploše větší než 2000 km čtverečních a vyskytují se tu sloni, opice giboni a makakové, medvědi, tygři, zoborožci, spousta ptáků a motýlů. Tak hlasá průvodce, ve skutečnosti takové medvědy a tygry tady už dlouho nikdo neviděl.

Na park jsme si vyhradili 2 dny a výchozím místem městečko Pak Chong.
Pokud chcete z parku vidět co nejvíc, musíte si najmout průvodce s autem, protože jednotlivé zajímavosti jsou od sebe vzdáleny i více jak 20 km.

Jako průvodce jsme zvolili jednu rodinnou firmu, kde jsme se také ubytovali. Za jeden a půl denní výlet jsme zaplatili 750 kč/os.

První den bylo na programu koupání v teplých pramenech, návštěva budhistické jeskyně a vyvrcholením pak večerní pozorování netopýrů vylétavajících z jeskyní za potravou. Během 2 hodinové show je možné spatřit miliony těchto hladových tvorů. Vylétávají z jeskyně v jednom „proudu“, vypadá to jako jeden dlouhý had, který se při pohledu zespodu jakoby vlní. Úchvatné!

Druhý den jsme strávili celý den v samotném parku. Parkem vede normální státní silnice, ale při průjezdu se musí zaplatit nemalý peníz.
Po pár kilometrech za vjezdem se na silnici válela skupinka makaků. Po návštěvě zákaznického centra (historie parku) nás čekala 2 hodinová procházka džunglí. Hned na začátku jsme viděli 2 gibony, kteří se proháněli vysoko nad námi v korunách stromů. Není lehké je zaměřit, natož nějak vyfotit nebo natočit.
Další zastávkou byl vodopád, který je asi jenom zajímavý tím, že se tady natáčela scéna z hollywoodského filmu „The beach“. Jelikož jsme zde měli dost času, vypravili jsme se na krátký výšlap do džungle. Zanedlouho jsme u řeky spatřili pár opičáků (makaků). Byli dost plaší, pozorovali nás z uctihodné dálky, ale stačilo šáhnout do baťohu pro banány a najednou kolem nás byla celá grupa.
Na vyhlídkové místo jsme museli autem vystoupat několik set metrů a několik serpentin. Ze skalního převisu byl krásný výhled do údolí a dalekohledem jsme pozorovali zoborožce, kteří se vznášeli nad korunami stromů. Škoda, že byli tak daleko.
Při cestě zpátky jsme měli štěstí zahlédnout krmící se slůně nedaleko silnice. Sloni jsou totiž celý den zalezlí hluboko v džungli a teprve po setmění se vydávají za potravou. Největší šanci, jak džungli uvidět divoké slony, máte při nočním safari, jindy je to o veliké náhodě.

Comments are closed.