Thajsko, co s tebou?

Jak zhodnotit měsíční cestu v exotické zemi? Dost těžko. Thajsko každý rok navštíví více jak 10 mil. lidí, těžko pak mluvit ještě o nějaké exotice. Tento nemalý počet návštěvníků se musí chtě nechtě nějak projevit,  nejen na státním HDP, ale hlavně také na mentalitě lidí.

Pro mnoho thajských občanů je turista jenom chodící pokladnička, továrna na peníze, oslíčku otřes se, osoba, kterou je nutné zbavit se břemena nadbytečných peněz. Ze všech stran se na vás vrhají cestovní kanceláře nabízející „exotické“ zážitky, dopravci, hoteliéři, obchodníci s falešným značkovým zbožím, dívky nabízející (nejen) nevinné masáže nebo lákající do barů, rádoby průvodci a obchodníci s rozličným zbožím. Takovýto tlak se opravdu nedá snášet moc dlouho.

Lidé, podnikající v turistickém ruchu, se mají v Thajsku dobře, stejně tak lidé ve větších městech, kde je soustředěn obchod, průmysl a výroba. V kontrastu s tím pak zde žijí i obyčejní lidé, pracující v zemědělství nebo žijící v horách. Jejich život je skromnější, řekl bych takový opravdovější. Těžko říct, kdo z nich je na tom líp. Nezávidím ani jedněm, ani druhým. Zvyšující se nároky zahraničních turistů na služby, komfort a zázemí, nutí tu část lidí z první skupiny se, v rostoucí konkurenci, chovat zákeřněji, neodbytněji a vtíravěji. Ceny služeb jdou nahoru, obchodníci zdražují výrobky. Ta druhá skupina se pak musí hodně snažit, aby udržela krok s tou první, ale dost často ztrácí dech. Důkazem pak je docela rychle rozrůstající se slumy a chudinské čtvrti na okraji velkých měst.

Po návratu z cesty byly moje pocity a dojmy  z Thajska hodně rozporuplné. Památky, hory, příroda, moře … to vše je samozřejmě perfektní. Velkým kazem na všem tom krásném jsou pak někteří lidé, kteří se z výše psaných důvodu, někdy ne moc způsobně chovají. Pak ale přeci jenom ve mě zůstal víceméně pozitivní pohled na celou věc, protože jsem si nakonec uvědomil, že k formování mentality tamních lidí, příspíváme hodně my sami, turisté. Bohužel se ale s tím nedá moc dělat. Já jim samozřejmě všem těm lidem ty peníze přeju, jenom si tak říkám, kam toto v budoucnu jednou dospěje. Jakou identitu si země, která  je zčásti existenčně závislá na turistickém ruchu (a není samozřejmě jediná taková), může dál zachovat pro příští generace? Na jakých základech bude stavět? Zachrání to jejich společná víra, má tamní budhismus dosti silné kořeny? A co když jednou přestanou turisté jezdit?

Nezbývá doufat, že vše dopadne dobře, ten národ si to zaslouží.

One Response to “Thajsko, co s tebou?”

  1. Lenka Z. napsal:

    Nekdo se pta na smer, nekdo na duvod. Proc to vlastne tentokrat bylo Thajsko, zeme tak „proflaknuta“ nez ty predchozi?