Archív článků sekce ‘Příprava před cestou’

Al-Káidá – náš turistický poradce

Úterý, Březen 17th, 2009

Každý si toho všiml, i my – pár dní před odjezdem na cestu došlo ke smutné události – v oblasti Hadramáutu si Al-Káida opět ozvala, že je v plné síle a tentokrát to odnesli 4 turisté z Jižní Koreje, viz. článek z ČTK. Nebyl to sice cíl naší cesty, ale v původních plánech hrál pochopitelně roli. Hadramáut je překrásná pouštní oáza, přezdívaná pouštní Manhattan.

Ač se bombový atentát odehrál mimo naší trasu, rozhodli jsme se (pro klid duše) trochu změnit naše plány a Jemen prakticky vypustit a udělat pouze Socotru. Vzhledem k tomu, že máme plánovaný přestup v Istanbulu, bude toto náš první cíl. Prvních 6 dní strávíme v pohodě v Istanbulu a nejbližším okolí a pak letíme na Socotru, kde se bombové útoky ani únosy nekonají. Je to poměrně vzdálený ostrov, který sice patří Jemenu, ale jinak si žije svým vlastním životem.

Možná to zní uhozeně, ale díky CK Al-Káida se podíváme do Istanbulu – brána orientu – překrásné město u Bosporu. Čeká nás Konstantinův sloup, palác Topkapi a Dolmabahce, Galatská věž, pochopitelně Modrá mešita a Haghia Sophia. Věrka má už nachystané vzorkovnice, takže provedeme inspekci v Jerebatanské cisterně se zásobníkem 80 tisíc metrů krychlových vody. Za vidění by jistě stál rozhodně i venkov – uvidíme, jak to časově zvládneme, třeba bude k vidění i Pergamon a Hierapolis.

Takže nám držte palce, za pár dní už opravdu vyrážíme …

Očkování

Pondělí, Březen 2nd, 2009

Jemen se nachází v prostoru mezi obratníkem Raka a rovníkem a podle stránek Vakcíny.Net jsme se dozvěděli o možné nákaze malárií. To nás dost zaskočilo. Naštěstí nás zdravotní ústav ubezpečil, že malárie tam sice je, ale jen v období říjen až leden, že nákaza v době, kdy návštěvu Jemenu absolvujeme my, rozhodně nehrozí a byla by to obrovská náhoda. Doktor nám užívání antimalarik nedoporučuje, což nás opravdu dost uklidnilo. Repelenty ale pro jistotu bereme …

Do Jemenu není povinné žádné očkování, ale Hepatititida A/B a Tyfus se vždycky hodí, očkování proti nim při cestě na východ raději nikdy nevynecháváme. Já mám očkování platné z nedávné cesty do Chile, ale Věruška musela očkování podstoupit – levé rameno tyfus, pravé žloutenka. Provedené očkování mělo patřičný efekt, neboť při návštěvě rodičů Věruška zapoměla, že má na rameni flastr. Pokoušela se tvrdit, že jde o očkování proti klíšťové encefalitidě,ale na tohle bystří rodiče neskočili.Okamžitě následovala otázka: „Kam proboha zase jedete? Takže nám nezbylo, než kápnout božskou. Tatík okamžitě skočil pro atlas a hledal, kde že to je. Teď na to připravit ještě druhé rodiče …

Internet je plný článků o nebezpečí v zemi, ale to se nás netýká, my jedeme jen do ověřených míst, do hor a pak celý týden strávíme na Socotře … mimochodem, víte, jak je Jemen popsán v průvodci Lonely Planet 2007? Přibližně takto: „Jemen je mnohem bezpečnější země než kterákoliv jiná, kde jsi až doposud byl a lidé jsou tam vřelí a pohostinní jako málokde na světě.“ Jakmile toto hodnocení ověříme, dáme vědět, jestli je pravdivé :)

Koupě letenek

Pondělí, Březen 2nd, 2009

Letenky do Jemenu obvykle pořídíte do 20.000 Kč, my jsme ale využili zajímavé akce Turkish Airlines a letenky jsme sehnali za perfektních 9.000 Kč, což je super. Letenky bylo možné pořídit prostřednictvím Student Agency, GTS a pak také prostřednictvím Jemen.Cz, my jsme využili služeb GTS, kteří byli velice pružní a reagovali obratem. Nejhorší jednání bylo se Student Agency – když jsem chtěl telefonicky letenku vyřídit, bylo mě oznámeno, že se mě ozvou s konkrétní nabídkou. Fajn, čekám, čekám a žadná nabídka nepřichází. Pokouším se využít služeb jiné společnosti – volám na Královnu letenek a ejhle – na druhé straně linky slyším stejnou operátorku jako ve Student Agency. Tak prý to již chystají a mám vydržet. Po dalším týdnu opět žádná reakce. Proto jsme využili nakonec služeb GTS. Nabídka SA dnes konečně přišla, nicméně s tří týdenním zpožděním v době, kdy jsme již měli v ruce letenku od GTS ;-)

Momentálně vyřizujeme ještě letenku na ostrov Socotra, teď už jednám přímo s panem Kumpánem z Jemen.Cz a letenka je údajně již zamluvena. Skvělé, takže to vypadá, že nápad se Socotrou nakonec fakt vyjde. Jsem zvědav, co to bude za éro – jestli něco jako v Indiana Jones – vrtulák plný slepic … ?

Proč zrovna Jemen?

Čtvrtek, Únor 26th, 2009

To je dobrá otázka. Jemen je znám jako nebezpečná země se základnami Al Kajdy a nestabilními oblastmi po občanské válce v roce 1994. Je to země s minimem turistů, o to ale vřelejšími lidmi, fantastickou architekturou zapsanou do dědictví UNESCO, krásné hory … mé obavy o Jemenu úplně rozpýtlil až Pavel Kumpán, který tuto zemi má několikrát procestovanou a zamiloval si ji. Když se ho v rozhovoru ptali na to, že turisté mají obavy z cesty do Jemenu, krásně na to reagoval:

„Jestli má někdo obavy o svou bezpečnost, tak ať tam nejezdí. Dovolenou by si měl člověk užít a ne se při ní bát. Na druhou stranu nejlepším způsobem, jak se těch obav zbavit, je do Jemenu odjet.“ Rozhovor s Pavlem Kumpánem 22. 10. 2008

Takže jestli někajé obavy ještě máme, za 25 dní je šokovou léčbou zcela rozptýlíme :-)

Na návštěvu Jemenu nemáme zrovna nejvíc času, ale ty hlavní body zvládneme – tedy město Sanaa, nějakou kratší tůru v horách a hlavně se těšíme na ostrov Socotra – zrovna jsme ve stádiu vyřizování letenek na ostrov, jsou tam drobné komplikace s časem, ale určitě se to poddá.

Nezbývá než odpočítávat – za 25 dní vyrážíme.