Proč zrovna Chile?

Po návratu z indického putování jsem si chtěl splnit ještě jeden z posledních cestovatelských snů, ale nevěděl jsem, že budu čekat celých 7 let. Jižní Amerika byl můj dlouhodobý cíl a beru ji jako vrchol mých cestovatelských zážitků.

O Jižní Americe jsem naštěstí neuvažoval sám, mluvil o ní také Roman a tak jsme se někdy v únoru 2007 začali o této velké cestě bavit vážněji. Jako původní hlavní cíl cesty jsem plánoval Peru a zdolání Aconcagui, nejvyšší hory jihozápadní tři čtvrtě koule. Ani nevím, jak se to stalo, ale všichni jsme si byli jisti, že Aconcagua je v Peru :) Teď když už Jižní Ameriku trochu známe, nám to připadá úsměvné. Roman chtěl navíc ještě do Venezuely… ale jak už to tak bývá, plány se mění … Aconcaguu jsme zaměnili za Ojos del Salado a Peru s Venezuelou za Chile.

Letenky jsme si koupili asi půl roku předem, víc si můžete přečíst v článku Jak jsme kupovali letenky.

Co se složení našeho týmu týče, letos jsme čtyři kousky. Naše standardní francouzské složení (já, Roman a Franta) a jedna křehká dívenka, která sice chtěla jet do Peru a vidět Machu Picchu, ale nakonec ještě ráda jede s námi na tučňáky, že Prochy :)

2 měsíce před odjezdem na cestu jsme vyhlásili Chile Noches, takže s Frantou a Prochy společně plánujeme a těšíme se, až vyrazíme na cestu, která je sice ještě daleko, ale sakramentsky se blíží. Roman je pracovně v Anglii, takže se naších porad nemůže účastnit, ale v době internetové komunikace a hlavně díky Skype jsme neustále v kontaktu.

Zatím nejisté je pojištění, dále pak musíme odhadnout rozpočet cesty, každý bude mít nápady, kam se vydat, takže se musíme společně pohádat a domluvit optimální trasu zájezdu, sehnat mapy (gps navigaci jsme vyloučili), vyřešit co s jídlem, vařič, kdo nemá tak se dovybavit do deště a do zimy, no je toho ještě hodně, takže čile do toho :-)

PS. Doplnění 7 dní před odjezdem

 • pojištění jsme zařídili u Rakouského horského svazu Oesterreichischer Alpenverein. Proč tento? Jako jediná pojišovna dokáže krýt amatérské výstupy do 6000m, dále pak jednodenní výstup i nad tuto výšku, což se nám pro Ojos del Salado výborně hodí. Jako nevýhoda – nižší krytí, platnost jen 6 týdnů od opuštění ČR, takže na zbytek cesty si každý ještě zařídí alternativní pojištění.
 • goratexovou výbavu jsem nahradil kvalitní pláštěnkou a návlekama, takže promoknout bych neměl :)
 • benzínový vařič nám zajistila Evule od Medvěda, tímto velice děkujeme a určitě se odvděčíme !!!
 • rozpočet výpravy asi přesáhne 1000usd, ale viděl bych jako horní hranici 1500usd, tak jsem zvědav … ?!?
 • místa, která navštívit se už jakžtakž ustálila, chlapci studují průvodce, Janička hledá inspiraci u pana Jiránka, pár nápadů by tedy bylo, zbytek se nějak vyklube sám … :o)

12 Responses to “Proč zrovna Chile?”

 1. Jana says:

  ….na tučňaky se uz těším….ale s tou kuchařkou jste se nějak utli ;-) Chcete umřít hladem?

 2. Yenya says:

  Hlavne nezapomen svou novou varecku. Mas ji v seznamu veci hned na prvnim miste ;-)

 3. Boro a Zuzu says:

  Tak my vam prajeme prijemnu cestu a pekne zazitky a tesime sa na vas navrat v zdravi a stasti.

 4. vladicak a ericak says:

  mili cestovatele, prejeme vam hodne skvelych zazitku pri putovani nadhernou krajinou,kopec dobre nalady, zadne zazivaci potize a hlavne super fotecky, tak nech vam vsecko vyjde jak si prejete, zdravime :)))

 5. Peťa says:

  Krásnou cestu, hodně nezapomenutelných zážitků, nádherné fotky, šťastný návrat, prostě ať všechno klapne podle představ nebo ještě líp.
  Těším se na vaši on-line cestu.

  p.s. kdo bude mít komickej převlek? ;-)

 6. Honza says:

  Ahoj všichni, nebudu zastírat, že Vám trochu závidím. Myslím, že po Novém Zélandu, je to asi můj druhý velký cestovatelský sen, který asi zůstane jenom snem, ale jak říká Martin Sýkora: “Když si opravdu něco přeješ, tak se ti to vyplní”. A to je názorně vidět ve Vašem případě. Zároveň máte můj velký obdiv, že jste se k tomu odhodlali. I když při Vašich cestovatelských zkušenostech se ani nedivím. Proto Vám přeju, ať Vám všechno vyjde podle Vašich představ, foťte o 106 a už se moc těším na Vaše on-line vstupy. Krásnou cestu a zážitky se s pokřikem “Chille vpřed” těším na brzkou shledanou.

 7. Roman says:

  Díky všem za přání :-)
  Komickej převlek sem radši vzdal bo se bojím že to do mně Yenya našije ;-)

 8. Radka+Martin says:

  Ačkoli o Vaší cestě do “Čile” samozřejmě víme, o téhle stránce jsme neměli tušení, každopádně, tak jako všichni přejeme ať to prožijete dle svých představ, spoustu hádek, úžasných zážitků, chlapům dobrou kuchařku, Janči uznalé strávníky, prostě se těšíme , až se vrátíte plni emocí a foteček…..atd…..

  R+M

  JE TO JEN VAŠE

 9. Honza says:

  Romane, co je to ten komickej převlek? :)

 10. Roman says:

  Honzo poslechni si Cimrmanovu hru Dobyti severniho polu ;-)

 11. Krakowian says:

  Ja vam tedy take preji prijemnou cestu a nadherne cestovatelske zazitky. Asi nejvic ze vseho vam preji poklidny let letadlem, protoze vime ze v dnesni dobe to neni jen tak, ve svete je spousta teroristickych bunek, letecka doprava enormne vzrostla, a rovnez nizkonakladove linky, ktere nemaji tak velky kapital na nakup a udrzbu stroju na trhu existuji. Doufam tedy, ze v prubehu letu nezazijete propadnuti stroje, roztrepani se stroje z duvodu turbulence a mozne utrzeni kridel, pristavani na cross wind s moznosti skrtnuti motorem o pristavaci drahu, nebo vynechani motoru na take off. Doufam tedy, ze se vsichni shledame po vasem navratu!!! Btw: pokud si to nekdo rozmyslel tak tu letenku muze dat mne :-D

 12. Honza says:

  Díky Romane, že jsem se ptal:) Už je mi to jasný.